Dominikánska republika je pripravená na turistickú sezónu 2017/2018

Hurikánová sezóna 2017 v karibiku priniesla historicky najsilnejšie hurikány hneď jeden po druhom. Veľké problémy nastali po hurikáne Harvey v mexickom zálive (USA). Po ňom nasledoval prepisovateľ rekordov hurikán Irma a po ňom dodatočná čistka s menom Mária, ktorá ako keby upratala to čo nestihla Irma na svojej trase karibikom.

Po Vašich neustálych dotazoch „v akom stave sa nachádza Dominikánska republika“ po všetkých tých hurikánoch, sme sa rozhodli napísať tento článok, aby sme týmto urobili bodku v tejto veci.

Máme to veľké šťastie, že Dominikánska republika je neporušená a s najväčšou pravdepodobnosťou to tak zostane až do konca tejto hurikánovej sezóny. Kvôli obrovským škodám na väčšine susedných ostrovoch sa na D.R. predpokladá výrazný nárast cestovného ruchu počas tejto sezóny 2017/2018.

V tomto článku uvedieme zoznam karibských ostrovov postihnutých hurikánmi. Verím, že týmto pomôžeme v šírení slova, prípadne možno nájdeme ľudí, ktorí sú ochotní prispieť niečo zo svojho smerom k miliónom ľudí v núdzi. Link tu.
Zároveň sa potešíme aj rozširovaním informácie, že Dominikánska republika je pripravená na cestovný ruch.

Ostrovy postihnuté touto hurikánovou sezónou 2017

Keď USA zrušili cestovné obmedzenia na Kubu, prudký nárast cestovného ruchu zaplavil krajinu a to aj vďaka lacným leteckým linkám a spojeniam z Miami (Florida). Po tom, ako hurikán Irma priamym impaktom zdevastoval oblasti pozdĺž severného pobrežia a zničil väčšinu Havany, experti odhadujú, že bude trvať až mesiace na opravu najznámejšieho mesta s okolitými pobrežnými destináciami v krajine.

Žiaľ, Portoriko bolo ešte viac zdevastované silným vetrom a rozsiahlymi záplavami. Po hurikáne Mária zostalo 100% ostrova bez prúdu a očakáva sa, že kompletná rekonštrukcia el. sietí môže trvať až po dobu šesť mesiacov. Dominikánska republika je najbližším susedom k Portoriku a predpokladá sa, že mnohí utečenci z Portorika prichádzajú do D.R. z dôvodu azylu, do času rekonštrukcie ostrova.

Nasleduje zoznam susedných ostrovov D.R. a kategorizáciia podľa úrovne škôd:

“zdevastovaný” – väčšinou zdevastovaný a je potrebné veľa opráv
“mierne”  – drobné menšinové škody
“nezasiahnutý” – hurikán bolo cítiť, ale žiadne devastačné efekty nesposobil
“nedotknutý” – hurikán skoro ani nebolo cítiť

 • Anguilla- zdevastovaný
 • Antigua- nezasiahnutý
 • Barbuda- zdevastovaný
 • The Bahamas – nezasiahnutý
 • Kuba- zdevastovaný
 • Dominica- zdevastovaný
 • Dominican Republic- mierne
 • Guadeloupe- zdevastovaný
 • Jamaica- nedotknutý
 • Martinique- nezasiahnutý
 • Monserrat- nezasiahnutý
 • Puerto Rico- zdevastovaný
 • St. Barth- zdevastovaný
 • St. Marteen/St.Martin- zdevastovaný
 • St.Kits and Nevis- nezasiahnutý
 • St. Lucia- nezasiahnutý
 • Turks and Caicos- zdevastovaný
 • The British and US Virgin Islands- zdevastovaný

Máme šťastie, že žijeme na ostrove v karibiku s krajinou, ktorá odráža hurikány. Dominikánska republika má tri prirodzené obrany pred hurikánmi:

 1. Vysoké horské pásma, ktorých meniace sa teploty a tlakové systémy oslabujú a odkláňajú všetky hurikány preč.
 2. Mona pasáž medzi Portorikom a D.R., ktorej prúdy tlačia hurikány severne alebo južne od nás.
 3. Koralové útesy pozdĺž väčšiny pobrežia, ktoré nám pomáhajú chrániť nás pred nárazmi silnej búrky. D.R. utrpela škody spôsobené minulými víchricami a vždy prijímala potrebné opatrenia na ochranu. Našťastie severné pobrežie D.R. nepoškodilo nič viac už 20 rokov.

Straty, ktoré tu citiť, keď hurikán zasiahne, má veľa spoločného s infraštruktúrou najchudobnejších vrstiev krajiny. Keďže okolie je postavené prevažne z cementových blokov s plechovými strechami, sú mimoriadne citlivé na škody spôsobené hurikánmi, dokonca stačia na to aj tropické búrky. Pobrežné mesto Nagua je toho najväčším príkladom, kde vždy majú plné ruky práce po takýchto návaloch vody.
V turistických oblastiach ako je Punta Cana, sú stavby postavené tak aby boli odolné hurikánom, preto tam skoro žiadne škody neboli hlásené.

Ako devastoval hurikán Irma, alebo Mária si môžete prečítať kliknutím na predchádzajúce články.

Dominikánska republika je už dlho obľúbenou destináciou pre Európanov, Američanov Severnej a Južnej Ameriky. Vzhľadom na teplú tropickú klímu po celý rok, krásnu krajinu, bohatú kultúru, hlbokú históriu sa ľudia neustále vracajú.

Cabarete je obľúbená lokalita pre aktívnych cestovateľov, skrz malé plážové mesto bohaté pre milovníkov vodných športov, dobrodružstiev a digitálnych nomádov.

Jeseň a zima v karibiku sú TOP sezónou surfovania. Hoci Cabarete je najdôslednejším miestom v krajine pre vietor a vlny, zvyčajne si konkurujeme na surfovom a kitesurfovom trhu s Portoricko a Kubou.
Preto túto sezónu to bude najpravdepodobnejšie úplne inak ako bežné roky späť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.