Hurikán Irma a impakt na D.R.

Hurikán Irma narazil na severné karibské ostrovy s vetrom až 185 mph (300 km/h), bol to hurikán najvyššej kategórie 5. Národný meteorologický úrad v Dominikánskej republike varoval hurikán v oblasti, ktorá zahŕňala destinácie Punta Cana, Puerto Plata a Samaná kvôli prechodu hurikánu Irma severne smerom na Kubu vo štvrtok 7. septembra 2017.

Hurrican Irma bol popísaný ako jedným z najsilnejších búriek zaznamenaných v Atlantickom oceáne. Drží rekord za najsilnejší vietor a za druhé Irma vydržala 24h v tej najničivejšej rýchlosti vetra 300 km/h čo doteraz žiadny hurikán dodnes nezotrval.

Ako fungujú hurikány

Hurikán privádza teplú vodu a vzduch na sever. Termický vietor, ktorý zvyčajne prevláda počas celého roka (aj v Cabarete), je dôvodom, prečo sa formujú hurikány. Z pobrežia Afriky tieto vetre vytvárajú to, tzv. tropické vlny, ktoré sa pomaly presúvajú na západ.
Teplá voda a vietor je životnou silou atlantickej búrky a spôsobuje, že tieto vlny narastajú do tropických zrážok, potom tropických búrok a akonáhle vietor dosiahne 120 km/h, stanú sa hurikánmi. Čím viac teplej vody hurikán prechádza tým viac sa zintenzívni. Všetky búrkové systémy strácajú svoju silu, keď cestujú po zemi alebo cez studenú. Historická trasa hurikánov tu.

Cesta hurikánu Irma

Útorok 6. septembra 2017 ráno sa prevalil hurikán Irma cez karibský ostrov Barbuda (populácia cca 1700 ľudí) s maximálnou rýchlosťou vetra 300 km/h , čo spôsobilo vážne škody a zničenie 90% budov.
ďalej sa Irma presunula cez známu veľmi turistickú destináciu ostrov svätého Martina a nad ním ostrov Anguilla s rovnakou rýchlosťou vetra a podobnou úrovňou zničenia. Ďalej Irma pokračovala cez Panenské ostrovy kde napáchala trochu menšie škody ako na predošlých ostrovoch. Ďalej Irma pokračovala cez Portoriko, Dominikánsku republiku, Kubu, až napokon dokončila svoju ničivú cestu cez Floridu (USA), kde si vyžiadala evakuáciu 6mil. obyvateľov a doteraz nevyčísliteľné škody.

Irma prešla 50 kilometrov ponad San Juan v Portoriku ako hurikán kategórie 5. Keďže Portoriko je o niekoľko stupňov južnejšie ako severné pobrežie Dominikánskej republiky, každý si myslel, že schystáme priamy zásah na severe, počnúc Punta Cana na východe.
Našťastie (predpokladane) sa Irma otočila smerom hore (severne), čiže prechádzala 150 km od severného pobrežia.

3 dôvody prečo Irma nenarazila do D.R.

  1. Mona Passage – tlačí hurikány od Dominikánskej republiky.Naša prvá obranná línia proti Atlantiku je super pozícia medzi našimi susednými ostrovmi. Sme skoro dokonale centrovaní medzi Kubou na západ a Portoriko z východu. Mona Passage – úzke ústie vody, ktoré spája Atlantický oceán a Karibské more, poskytuje ochranu pred búrkami, pretože jeho silné prúdy a tlakový systém zvyčajne tlačí búrky smerom na sever.
  2. Pobrežie v Dominikánskej republike pomáha minimalizovať návaly búrky
    V Cabarete a pozdĺž severného pobrežia máme šťastie, že máme väčšinou útesy s náhlym poklesom do hlbokého oceánu. Prudké búrky spôsobia oveľa väčšie škody na takých pobrežiach, kde oceánske podlažie pomaly klesá. Rovnako ako keď zamiešate lyžicu do šálky tak viac vody sa pohybuje do stredu, v hurikáne sa voda hromadí hore a potrebuje niekam odtiesť.
  3. Hory v Dominikánskej republike osľabujú hurikány
    Stredné pohorie (Cordillera Central), ktoré sa tiahne po celom ostrove s najvyšším bodom Pico Duarte (3,087 m), prezývaný tiež „strecha Karibiku“ ako najvyššia vrcholka v celom Karibiku. Horské pásmo je chladné a pobrežné mestečká zase teplé , tieto rozdielne teploty a tlakové systémy tlačia búrky preč alebo znižujú ich intenzitu. Ako už bolo uvedené, atlantické búrky potrebujú teplo a chladný vzduch z najvyšších pohorií je pre nich odradzujúci.

Aké škody napáchala Irma v D.R.

Určité oblasti Dominikánskej republiky zažili deštrukciu z Irmy, napríklad premosťovací most spojujúci Dominikánsku republiku a Haiti (čomu sa dominikánci náramne potešili 😉 ) , ďalej v severnej časti Samany, Las Terrenas a Nagua boli počas búrky zaplavené niektoré oblasti. Obrovské vlny v Nague poškodili niekoľko pobrežných obydlí a reštaurácií  „chiringuitos“ v Las Terrenas.

Celkovo v D.R. nedošlo k žiadnym rozsiahlym škodám ako v ostatných karibských ostrovoch napr. v Barbude, Antigue, Sv. Martine alebo na Kube. V Dominikánskej republike nebol cestovný ruch negatívne ovplyvnený a turistické destinácie sa vrátili rýchlo späť do normálu, čiže pokojne si môžete užiť krásne slnečné dni a teplé počasie !

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.