Je tomu presne dva týždňe čo sa celý karibik a USA ledva spamätávajú z hurikánu Irma, o ktorej sme písali minule, prichádza na rad Hurikán Mária. S počiatočných predpovedí úplne štandardná atlantická búrka z vyhliadkou na hurikán kategórie 1, keďže sa sformovala len zhruba 1000 km od karibských ostrovov. Pre porovnanie Irma na rozdiel od Márie sa veľmi rýchlo vyformovala na hurikán v oblasti Cape Verde (Afrika) čiže pred ňou bola ešte dlhá cesta niekoľko tisíc kilometrov až po oblasť prvých karibských ostrovov.
Mária išla na to zhurta a každým dňom rapidne naberala na rýchlosti,
do dvoch dní dokázala narásť na rekordnú silu vetra 175mph (282km/h) čo bola približne rovnaká maximálka Irmy s pred dvoch týždňov.
V tejto hrozivej sile kategórie 5 a rýchlosťou vetra 160 mph (260 km/h) veľmi rýchlo dorazila na prvé karibské ostrovy:
Dominica, Guadeloupe, Martinique a St. Kitts.
Ostrov Dominica s populáciou 72 000 obyvateľov obišiel z toho najhoršie. Šokovaný premiér ostrova ešte stihol na FB podávať statusy že došiel o strechu svojho domu a že bol nakoniec zachránený. Viac o devastácii a dôkazov z ostrova tu.
Ďalej Mária v sile 155 mph(250 km/h) si to namierila priamym impaktom cez ostrov Puerto Rico, presnejšie oblasť Yabucoa a pokračovala krížom cez celý ostrov, čím prakticky paralyzovala celý ostrov s populáciou 3.4M obyvateľov. Máriu tu označili ako najsilnejší hurikán od roku 1932.
Zanechala tu obrovské doteraz nevyčíslené škody, rozsiahle záplavy a čo je najhoršie stratu el. energie minimálne na 4-6 mesiacov.
Po historickej devastácii Puerto Rico si to oslabená Mária ženie v sile 110 mph (175 km/h) teda v sile hurikánu kategórie 2 zhruba 110 km severne od Punta Cuna (D.R.) smerom na ostrovy Turks & Caicos, kde bočne zasahuje silnýmy poryvmi vetra a zvýšenou hladinou mora (do 2m) severné pobrežie Dom. Republiky. Ostrov Hispanola to zvládla z menšími škodami najmä v pobrežných oblastiach, kde zvýšená hladina miestami narušila reliéf pobrežia alebo kolaps nejakých stromov. Straty na obydliach a ľuďoch tu neboli zatiaľ hlásené.
Sumár posledných 3-och hurikánov
Ešte nedávno vyčíňajúci hurikán Harvey zapísaný v USA ako najsilnejší hurikán za posledných 12 rokov s priamym impaktom na východný Texas a spadnutými zrážkami 1-1.3m.
Po ňom ďalší rekord atlantiku Irma s rekordnou rýchlosťou 185mph v nemennej intenzite po dobu 2 dní a katastrofou na všetkých severnejších karibských ostrovov od St. Marteen až po US a UK Virgin Islands, ďalej Kubou a a skoro celou Floridou.
Teraz hurikán Mária, ktorý ešte nedokončil svoju trasu a už sa zapísal do histórie viacerých ostrovov ako najničivejší hurikán posledných X rokov.
D.R. ako Hurricane Free Zona
Už v predošlom článku, sme popísali dôvody prečo D.R. je hurikán FREE Zóna a Mária je toho opäť dôkazom. Oslabenie intenzity z kategórie 5 na kategóriu 2 z dôvodu priameho impaktu na Puerto Rico a teda úbytku sily a energie hurikánu v prípade, že sa na D.R. hrnie hurikán z východnej strany (čo je najbežnejší jav) a následný (aj keby nedošlo k impaktu v P.R.) výrazný progres smeru hurikánu na sever vďaka silným prúdom.
V prípade, ak by hurikán smeroval od spodu ostrova (najčastejšie cez Haiti) tak musí prekonať dosť veľkú vzdialenosť kým sa dopracuje po severné pobrežie a musí prekonať troj tisícovú horu Pico Duarte čo výrazne uberá na sile a intenzite hurikánu.
Preto ten doteraz viac-menej čistý hurricane free track.
Záver
Všetky ostrovy v okolí utrpeli obrovské škody, Kuba (nepojazdná na najbližšie mesiace), Puerto Rico (ani nehovorím otázka roku ?), celý vrchný pás karibských ostrovov (devastácia od 70% do 90%). Skoro všetky tieto ostrovy dostali priamy impakt hurikánu buď Irma alebo Mária okrem D.R., vďaka vyššie spomenutým dôvodom.
Hurikánová sezóna 2017 ešte neskončila a karibik dostal obrovskú šupu a náprava bude trvať veľmi dlho. Z významných turistických destinácii toho aktuálne veľa nefunguje a bude sa to zotavovať postupne postupným prívalom financí a dotácii. Zostala tu po Kube druhá najvačšia a zatiaľ najstabilnejšia karibská destinácia s minimálnymi hrozbami v porovnaní s okolitými ostrovmi.
Budeme naďalej lokálne sledovať ako to celé bude pokračovať,
keďže „globálne otepľovanie je hoax“ ako jeden nemenovaný pán povedal, budeme veriť, že zdravý rozum zvíťazí a nenecháme si takto devastovať prírodnými katastrofami našu matku zem …