Dominikánska a koronavírus

aby tu reč nestála, rozhodol som sa napísať zopár viet, ako to tu funguje počas tohto hektického obdobia v D.R.

Aktuálny stav ku dňu 10.4. 2020 je 2 759 infikovaných a 135 mŕtvych
celkovo vykonaných testov je 8 469, pre porovnanie s CZ (podobná populácia ako D.R.) 120 285 testov teda len 7% sa testuje na D.R., počet úmrtí je zhruba rovnaký s CZ.

grafy sú z 10.4.2020

Prvé prípady covid-19 v D.R.

  • 1. marca bol potvrdený prvý prípad koronavírusu v D.R. 62-ročný turista z Talianska pricestoval do Bayahibe 22. februára a ochorel 24. februára.
  • 6. marca sa potvrdil druhý prípad – kanadský turista tiež v Bayahibe.
  • 8. marca boli potvrdený ďalší traja turisti, ktorí prišli z Talianska.
  • 14. marca to bolo už celkovo šesť nových prípadov – všetko turisti.

Opatrenia proti covid-19 a chronológia

  • 16 – 17. marca sa vypínajú viaceré školy a prechádzajú na online výuku.
  • 17. marca prezident Danilo Medina vystúpil s prejavom pre národ a vyhlásil mimoriadny stav, v ktorom oznámil niekoľko opatrení na zastavenie šírenia vírusu. Nariadil, aby boli všetky pozemné, námorné a vzdušné hranice zatvorené na ďalších 15 dní s účinnosťou od 19. marca. Pozastavenie všetkej obchodnej činnosti s výnimkou supermarketov, obchodov so zmiešaným tovarom, benzínových staníc a lekární.
  • 20. marca vláda vyhlásila povinný nočný zákaz vychádzania od 20:00 do 06:00 do 3. apríla. Oslobodení boli iba lekári, zdravotníci, novinári a strážcovia. Mnoho obyvateľov v oblasti hl. mesta Santo Dominga sa však tomuto opatreniu postavilo, len prvú noc bolo zatknutých 1 714 osôb za zákaz vychádzania. Na druhú noc to bolo 2 102 osôb 😉
  • 26. marca vláda upravila zákaz vychádzania od 17:00 do 06:00.
  • 2. apríla vláda predĺžila zákaz vychádzania o ďalších 15 dní teda do 18. apríla.
  • 13. apríla senát schválil predĺženie mimoriadneho stavu krajiny do 30. apríla s ponechaním zákazu vychádzania od 17:00 do 06:00. Počet zatknutých osôb ktoré nerešpektovali zákaz sa vyšplhal na 20 000.
  • 30. apríla senát upravil pôvodný návrh prezidenta na rozšírenie zákazu do 25.5. do 17. mája s ponechaním rovnakého zákazu vychádzania od 17:00 do 06.00.
  • 15. mája senát upravil pôvodný návrh prezidenta na rozšírenie zákazu do 11. júna do 1. júna s ponechaním rovnakého zákazu vychádzania od 17:00 do 06.00.
  • 30. mája kongres po ťažkom odpore opozície schvaľuje rozšírenie výnimočného stavu krajiny o 12 dní, namiesto pôvodných 25 dní navrhnutých prezidentom a schválených senátom.
  • 12. júna kongres udsúhlasil posledné piate predĺženie výnimočného stavu o 17dní tak ako prezident navrhol, teda do 1. júla kedy sa spúšťa 4. fáza a teda letiská, turizmus, hotely, reštaurácie. Od 14.6. upravili zákaz vychádzania o hodinu dlhšie od 18:00 do 05.00. na 14dní, teda do 27. júna.
  • Následne prezident trvale predlžuje výnimočný stav a zákaz vychádzania od 21hod a cez víkend od 19hod. podľa všetkého až do konca roka…

Realita

Až na pofiderný predražený nákup ochranných pomôcok proti prevencii pandémie (veľmi pripomínajúci obchod p. Kičuru na SK) celkovo hodnotím opatrenia ktoré boli zavedené za rozumné a vcelku včas aplikované na tunajšie pomery, čo by som nečakal, pretože tu je zákonov veľa ale žiadny z nich nefunguje 😉 Čo sa týka zákazu vychádzania od 17tej hod. polícia cesty ihneď po tomto čase zablokuje a omeškancov odchytávajú do cely a pustia ich až na druhý deň, prípadne ešte dostanú úkol vyzberať neporiadok pri pláži. Taktiež robia hliadky a kontrolujú dodržiavanie zákazu v komunitách. Čo sa týka supermarketov, ochranná maska je vyžadovaná, niekde dokonca aj rukavice, celkovo rúška nosí na verejnosti tak celkovo 80-90% populácie, ale nie je to nejak ošetrované políciou alebo sankciami. Na týchto veciach si tu rýchlo spravili biznis a predávajú rúška s rukavicami na ulici pred supráčmi za 200 peso (4 USD). Problém tu je s dodržiavanim odstupov 2m, v oficiálnych inštitúciach na to dbajú ale horšie je to v komunitách alebo v menších oblastiach kde nikto nič nerieši. Okrem finančnej podpory vlády sa rozbehli na soc. sieťach dotácie od ľudí ktorí okrem vlády sa snažia zabezpečiť aspoň základné potraviny ľuďom ktorí sú bez finančnej pomoci.

Na záver

  • 25. marca vystúpil prezident s prejavom, kde sa zaviazal dotovať obyvateľstvo ktoré vďaka koronavírusu prišlo o zamestnanie, alebo nedokáže uživiť rodinu. Spustil sociálny plán dotácie pre deti a študentov, zriadil kartu Solidarity a špeciálny záchranný program „Zostaňte doma“ vďaka ktorému sa má finančná pomoc dostať k 1,5 miliónu domácností a každému z nich dá od 5. apríla do 31. mája čiastku 5000 pesos mesačne (100 USD).
  • 2. apríla na žiadosť vlády Dominikánskej republiky uvoľnila Svetová banka 150 miliónov USD na podporu úsilia krajiny o vykonanie mimoriadnych opatrení na obmedzenie šírenia COVID-19 (koronavírus) a na zvládnutie dopadu pandémie.
  • 4. apríla Transparency International zverejnila predražený nákup ochranných pomôcok s detailným rozpisom ponúk a víťazných kontraktov a ich konkrétnych súm. Prezident podpísal 19.3. dekrét o urýchlenom preventívnom nákupe zdravotníckeho materiálu , čím sa tento nákup dostal mimo reguláciu. Viac na videu -> https://www.youtube.com/watch?v=_ixCCjIHOQM

priebežne tu budem aktualizovať a dopĺňať nové informácie…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.