HAITI – Jedna z najchudobnejších krajín sveta má jednu z najnižších COVID-19 úmrtností na svete

Na Haiti je jedna z najnižších úmrtností COVID-19 na svete.

Ku koncu apríla 2021 bolo COVID-19 na Haiti v priebehu celej pandémie pripísaných iba 254 úmrtí. Karibský štát, ktorý často bojuje s infekčnými chorobami, má úmrtnosť na COVID-19 iba 22 na milión. V USA je miera úmrtnosti COVID-19 1800 na milión a v niektorých častiach Európy úmrtnosť sa blíži k 3000 úmrtiam na milión. Slovensko aktuálne 2175 úmrtí na milión.

Úspech Haiti nie je spôsobený žiadnym inovatívnym zásahom proti vírusu. Väčšina ľudí sa vzdala nosenia masiek na verejnosti. Autobusy a trhoviská sú stále preplnené a Haiti zatiaľ nepodalo ani jednu vakcínu na COVID-19.

Dr. Jean „Bill“ Pape tvrdí, že to kombinácia viacerých faktorov udržala úmrtnosť na tak nízkej úrovni.

Pape hral v USA podobnú úlohu ako Dr. Anthony Fauci. 74-ročný haitský lekár pôsobil ako spolupredseda národnej komisie na Haiti zaoberajúcej sa COVID-19, ktorá viedla úsilie krajiny pri riešení krízy. Komisia bola ale začiatkom tohto roka rozpustená.

„Dôvod je hlavne ten, že máme veľmi, veľmi málo prípadov COVID-19,“ hovorí Pape. Miestna zdravotnícka agentúra Pape heads, známa ako GHESKIO, vlani na jeseň zatvorila svoje jednotky COVID-19 pre nedostatok pacientov.

Vlani v júni zasiahla 11-miliónovú krajinu Haiti výrazná vlna infekcií. Nemocničné oddelenia boli plné pacientov s COVID-19. V tom čase mala krajina iba dve miesta, ktoré mohli testovať vírus, takže skutočný počet infekcií nie je známy. Teraz je testovanie oveľa dostupnejšie, ale Pape tvrdí, že každý deň sa zistí len veľmi málo prípadov.

„Niekedy sú to dva, niekedy nula, niekedy je to 20 prípadov,“ hovorí. „Ale nevidíme druhú vlnu, ako sme si mysleli, že bude…“

Pape hovorí, že krajina sa do veľkej miery vrátila do doby pred pandémiou života. Školy sú otvorené. Tisíce ľudí zaplnili severné pobrežie hl.mesta Port-de-Paix vo februári na karneval.

„Väčšina ľudí nenosí masku,“ hovorí.

Nielenže sa znova otvorili vonkajšie trhy, nikdy neboli úplne zatvorené.

Ukrývanie sa niekde a práca z domu sú luxusom, ktorý si väčšina Haiťanov nemôže dovoliť. Ako najchudobnejšia krajina na západnej pologuli, Haiťania podľa OSN v priemere zarábajú menej ako 2 000 dolárov ročne. Väčšina z nich sa podľa Pape vrátila do práce.

„Pretože ak nepracujú, nejedia, rodina tiež neje,“ hovorí.

Obavy z pandémie sú také minimálne, že tento rok v apríli, keď program COVAX vedený Svetovou zdravotníckou organizáciou WHO ponúkol Haiti dodávku vakcín AstraZeneca COVID-19, vláda ponuku okamžite odmietla.

Dr. Jacqueline Gautier je v národnej technickej poradenskej skupine pre očkovanie proti COVID-19.Hovorí, že obyčajní Haiťania a ľudia v lekárskej komunite počuli správy o zriedkavých, ale závažných vedľajších účinkoch vakcíny AstraZeneca v Európe, takže nie sú v žiadnom zhone o to, aby ich dostali.

„Pretože COVID-19 na nás nemal taký zlý vplyv,“ hovorí, „ľudia si nemyslia, že [vakcína] stojí za to.“

Gautier je tiež riaditeľom pediatrickej nemocnice svätého Damiena na okraji hl. mesta Port-au-Prince.

Hovorí, že pandémia mohla mať menší dopad na Haiti, pretože je to mladá krajina. Priemerný vek je 23 rokov. Infekcie COVID-19 bývajú u mladších ľudí menej závažné. Je tiež možné, hovorí, že minulé leto bol vírusom nakazený značný počet ľudí, ktorí nevykazovali žiadne príznaky a vytvorili si imunitu. Tiež domy majú tendenciu byť otvorené s dostatočným vetraním – prúdenie vzduchu môže vyradiť patogén z aktivity.

Z akéhokoľvek dôvodu, hovorí, sa COVID-19 nestal každodennou starosťou väčšiny Haiťanov.

„Krajina čelí mnohým ďalším veľkým problémom,“ hovorí. „Takže ľudia nevidia COVID-19 ako hlavný problém pre nich. Kto im to môže zazlievať?“

Denných problémov, ktorým Haiti čelí, je veľa. Je tu chudoba, politická nestabilita, divoké výkyvy v hodnote miestnej meny, korupcia, ozbrojené gangy. Hnačky zostávajú hlavným zabijakom detí.

„A únosy!“ Volá Gautier. „Sú pre krajinu skutočne obrovským problémom.“

Gautier si bol teda celkom istý, že Haiti sa vo veľkej miere úplne vyhlo problému s COVID-19.

Zdroj Npr.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.