Formulár ESTA do USA – pozor na podvod

Aj keď je táto téma off topic, dávam to sem, pretože chcem varovať všetkých pred fintou ktorá na nás všetkých číha vďaka rozmachu dnešného moderného internetu.


Po dlhej dobe sa totižto podarilo na mňa ako skúseného internet pioniera spáchať podvod s žiadosťou o ESTA alebo inak to nazvyme zrýchlené víza do USA. Ani vo sne by ma totiž nenapadlo, že ešte aj na takejto veci sa niekto bude priživovať a ešte im to aj bude dlhodobo legálne fungovať a navyše v celosvetových rozmeroch, pretože to nie je len pasca pre Slovákov, ale pre celkovo 38 krajín (tzv. Visa Waiver countries), ktoré majú vízový styk s USA a je nutné žiadať o tzv. Visa Waiver Program.

Kde vypĺniť formulár ESTA

Žiadosť o ESTA vyplňujte výhradne len na tejto stránke:
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/
To je jediný oficiálny web americkej  vlády pre ESTA a je k dispozícii aj v slovenskom jazyku. Ak začnete googliť ESTA a víza, dostávate sa do začarovanej uličky, kde na Vás číhajú nemilé prekvapenia vo forme vymyslených poplatkov za nič.

Poplatok za schválenú registráciu ESTA je nakomplet za 14 USD. Skladá sa z poplatku za spracovanie žiadosti vo výške 4 USD (platí sa vždy) a poplatku vo výške 10 USD na podporu cestovného ruchu USA. Ten sa platí len pri schválení Vašej žiadosti.
Ak ste za ESTA zaplatili viac, je mi ľúto, nie ste sami čo ste si riadne priplatili za nič …

Pri googlení ESTA formuláru som nezištne začal vyplňovať formulár na adrese: http://www.esta.us, zrazu sa ocitám na adrese https://www.estausa.com, po zaúčtovaní transakcie na účte sa zobrazuje ESTAWEBSITE.COM , tel. kontakt je na predvoľbu+44 čo je UK. Doména estausa.com je registrovaná na Gibraltare  pod názvom ESTA USA bez žiadnej adresy a ich prvotná welcome stránka je registrovaná na Premium Travel Inc na Floride. No proste ťažká skovávačka pravej identity prevádzkovateľa.
Takýchto podvodných stránok nájdete viacej, napr. v Dánsku to bolo natoľko husté, že už aj ich samotná  ambasáda vydala vyhlásenie o tomto podvode a potom už len človek objavuje nové a nové informácie ako tento aj takýto názor na TechWorld.

Ako som na tento podvod prišiel ?

Úplnou náhodou, keďže manželka už raz mala zamietnuté víza do USA, asi pred „100“ rokmi a teraz všade musí uvádzať v ich otravných otázkach na ktoré musíte odpovedať len NIE. V prípade kladnej odpovede Vám títo machri rovno zamietnu žiadosť a odporučia na ambasádu vo Vašej krajine. Načo by sa zunovali a riešili to, keď to majú celé zautomatizované a len zbytočná strata času pre nich. Najhoršie,je že ešte pred tým si vyžiadali kópiu občianskeho preukazu z oboch strán potvrdzujúc identitu poskytnutých údajov. Dúfam, že onedlho sa dozviem, že opäť hackli nejakú spoločnosť s identitou zopár miliónov ľudí a už sa len môžme tešiť čo v budúcnosti na nás vymyslia …
nasledovalo spochybnenie celej spoločnosti, pretože v maili a následne aj na ich webe čítam:
VYLÚČENIE ZODPOVEDNOSTI: Táto doména a webové stránky sú prevádzkované súkromnou spoločnosťou, ktorá nie je spojená so žiadnou vládnou agentúrou, konzulátom ani veľvyslanectvom.

Goooglim znova ESTA a zrazu sa dozvedám, to čo mi bolo veľmi podozrivé pri platení za ESTA, že prečo cena tak extrémne vzrástla, pretože ich poplatok bol 69 USD + 14 USD vládny poplatok, čiže spolu 83 USD za jednu žiadosť. Takže aby bolo jasné 69 USD je čistý zisk pre niekoho len tak pre nič, teda vlastne za to, že ste netrafili tú správnu stránku kde bolo treba vyplňiť formulár.

Čo robiť v prípade, že ste už zaplatili ?

V prípade, že ste netrafili oficálnu stránku ESTA formuláru a zaplatili 6X viac ako bolo potrebné, odporúčame rýchlo napísať na kontaktný email s vymyslenou historkou, že ste mali úraz, alebo čokolvek iné  a že musíte cestu do USA zrušiť. Následne požiadajte o vrátenie peňazí a potom vyplňte formulár na oficálnom webe ESTA formuláru za 14 USD:
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/

Takto potom vypadá ich odpoveď:

Dear ***

We have canceled your processing request.

The credit card transaction has been canceled and you will not be charged for our services.

The authorization placed on your card has been voided and your card issuer will remove the payment from your card.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.