Dovolenka v Punta Cana – celkom iný pohľad na realitu

Minulý víkend sme po 5-tich rokoch opäť zavítali (ale tento krát určite posledný krát) na pár dní za rodinou do nemenovaného ***** All inclusive hotela v Punta Cana a radi by sme sa s Vami podelili o naše dojmy, čo je nové na Bavaro pobreží a ako to dnes vnímame tak trochu z iného uhlu pohľadu, keďže žijeme na druhom konci toho istého ostrova.

Punta Cana

Najskôr trošku histórie pre úplny obraz o Punta Cana. Vedeli ste, že pred tým než celá táto Punta Cana na Bavaro pobreží so všetkými tými all inclusive rezortmi odštartovala (cca 20r. dozadu), existovali na severe a severo východe podobné rezorty lokálneho obyvateľstva samozrejme v inej úrovni ako sú tie dnešné na juhu. Dnes sú z týchto všetkých pôvodných hotelov a rezidencíí na ostrove len ruiny a to len vďaka ruchu a biznis modelu, ktorý sa odštartoval v lokalite Bavaro (Punta Cana) na juho-východe ostrova, čím ostatný cestovný ruch na ostrove prakticky paralyzoval. Celej tejto mašinérii veľmi dopomohli kontakty s podporou politických špičiek s leteckými spoločnosťami čoho následok bol každým rokom medziročne dvojnásobne narastajúca preprava na medzinárodnom letisku Punta Cana. Dnes po piatich rokoch mi Punta Cana tak trochu pripomína Miami (USA) alebo Cancún (Mexiko). Všade samé dialnice, veľké obchodné centrá (ďalšie veľké tam práve dokončujú) a celá táto infraštruktúra vedúca vždy k nejakému veľkému vchodu s veľkou bránou alebo rampou a bezpečnostnou službou s adekvátnym nevyhnutným povolením, pretože bez povolenia cesta nepokračuje ďalej…

All in… rezort

V Punta Cana je rezortov skutočne veľa (vyše 100) a nechcem ich porovnávať, lebo sú viac menej na jedno kopyto, líšia sa len fotkami a malými rozdielmi v hodnotení. Pred 5 rokmi sme boli v skutočne luxusnom rezorte kde sme sa cítili ako v cukrovej vate, animátori, ktorí Vám robia zábavu snáď 18 hod. denne je skutočne dokonalá čerešnička na torte. Tieto rezorty majú jednu vec rovnakú, ste v zlatej klietke z ktorej nemáte potrebu výchadzať, kedže je o Vás maximalne postarané a navyše každý rezort stráži poctivo bezpečnostná služba s vyzbrojenými sekuriťákmi. Pri prvej návšteve D.R. to vo mne vyvolalo vlnu nedôvery a pocit bezpečia jedine na hoteli, ale keďže to vo svete posledne už funguje všade, tak najväčší okrádači vašich ťažko zarobených peňazí sú práve dnu celej tejto mašinérie zvanej rezort. Áno určite je to celé jedno krásne veľké vyleštené napesticídované „jablko“, ktoré má úžasnú pláž (nie vždy čistú) úžasné dlhočizné stoly preplnené tými najúžasnejšími dobrotami aké ľudské oko kedy dovidelo a alkoholom od rána do večera (s kilami cukru).

Za plus určite považujem to, že tieto hotely zväčša zamestnávaju veľa usmiatých ľudí, ktorí Vás pozdravia každé ráno a sú veľmi nápomocní riešiť Vaše problémy. Aj s predstavou, že zarábaju priemerne okolo 100- 150 eur na mesiac. To by u nás za tieto peniaze nikto ani len nohu nevytrčil spod paplónu a už ani nehovorím o tom, že často krát z celej rodiny pracuje iba jediný člen a ten ešte potom dotuje celú famíliu. Tak si zoberte, reálne koľko % dominikáncov z celej populácie (10M) celá táto mašinéria zamestnáva a koľko z toho ide naspäť do krajiny, keď všetky tieto rezidencie nie sú vlastnené dominikáncami, ale bohatými celosvetovými sieťami hotelov.

Fungovanie turistov v rezortoch (veľká väčšina US, UK) mi prijde trochu nechutné, kŕmia tam poslíčkov s tými dolárovkami asi úplne za všetko, asi aj za úsmev, až im tie dolárovky z nohavíc trčia aby ich mali trvale pripravené (dosť nechutný pohľad) potom si pripadám, že keď oni dávajú, musím logicky dávať aj ja, aby som si nepripadala ako držgroš a dostala to čo potrebujem, no proste začarovaný kruh a úroveň a hodnota služieb potom len klesá …

Po zaplatení za Váš pobyt (predpokladám, že riadnym balíkom peňazí) by Vás ani vo sne nenapadlo, že pridelením jednej z tisíc izieb v rezorte, veľa krát nastáva problém že ju z vysokou pravdepodobnosťou budete meniť lebo je tam vyležaný matrac, alebo hučí pod oknami od izby sklad alebo vedľa v izbe ziapajúce vymaznané decko ktoré nedostalo zmrzlinu. Moja dvojnásobná skúsenosť hovorí, že je lepšie alebo istejšie v „lacnejšom“ rezorte si doplatiť radšej za „preferred“ (niečo viac ako štandard izba) ako v drahšom rezorte a ubytovanie štandard.

Stravovanie a all inclusive

Presne načasované raňajky, obed, večera, dopĺňa ešte aj doplnkový gril vo vybrané dni. I keď som z posledného jedla nemal šancu vyhladnúť, lebo som zjedol za jednu návštevu bufetu to čo normálne zjem za celý deň, ono oči sú proste silnejšie a človek len ťažko odoláva neokúsiť 😉 Keď sa rozhodnete veľkovýkrmňu (bufet) vymeniť na jeden večer za inú preplnenú rezortovú „cuisine“ reštauráciu dokonca veľkoryso podľa krajiny dcérskej kuchyne (IT, FR, Asia, Mexiko), kde sa aspoň chvílku cítite ako normalný človek a nie ako zvieratko za hrantom, tak mi ostáva príchuť toho všetkého ako niečo za čo draho platíme a ten výsledok celkovo vobec nestojí za to, pretože to ani z ďaleka nemá nič s krajinou tej danej kuchyne, pretože poväčšine tieto kuchyne sú postavené na dominikánskych kuchároch a nie tých krajiny ich orig. pôvodu.

Fitness

Ak by ste toto dovolenkové obžerstvo chceli riešiť zhadzovaním kíl vo fitku, alebo celkovo ak by ste chceli zabrániť tomu, že po návrate z dovolenky priberiete min. 5 kíl tak sa pripravte na to, že vzhľadom na počet hostí v hoteli je fitness totálne poddimenzovaný veľkosťou a teda aj max. kapacitou. Nerozumiem prečo rezort s príklad 1-2000 hosťami má fitnes o max kapacite 7-10 ľudí. Je to riadny nepomer a nestalo sa mi to prvý krát v týchto Punta Cana rezortoch, potom sa ani nečudujem, že sa tam každých 10min. trvale niekto točí pri vstupe, keď zbadá, že neprišiel v ten „svoj“ správny moment do fitness. Čím to asi bude, dovolím si tipnúť asi tým, že takto tieto rezorty majú nastavenú klientelu. Takže sme tam asi naozaj nemali čo hľadať ale aspoň môžem o tom písať
a ešte sa to aj rýmuje 🙂

Výlety (ostrov Saona)

Výlety, ktoré ponúkajú cestovky v hoteli sú predražené min. 3x násobne. Je to slušný biznis, ktorý živí hlavne cestovky a k domácim lokálnym sa dostane iba zlomok z tej sumy. Príklad v Bayahibe sme si v prístave od šéfa zajednali loď s katamaranom na isla Saona, viete koľko nás to stálo na osobu ? 30 USD + 2 USD poplatok za národný park s tým, že deti zdarma. V hoteli, alebo cez kohokoľvek (aj cez čecha, ktorý tam žije a robí zájazdy) cena zájazdov začína na 100 USD dospelý + polovičná takáto cena za dieťa. Tak si to spočítajte. Spočiatku som si myslela, že na takúto karibskú dovolenku stačí jedna dve stovky, veď už len pobyt a letenky stál majland, ale až po takejto opätovnej skúsenosti zisťujem, že aby ste aj niečo videli okrem hotela, treba si odložiť ešte ďalších aspoň 500 – 1000 USD na nejaké 2-3 výlety, ak by Vás náhodou postretla nuda v rezorte, alebo by ste chceli aj trochu viac vidieť v D.R.

Ukážka „dokonalej“ komercie v Punta Cana, je práve tento najfrekventovanejší výlet na ostrov Saona. Pred piatimi rokmi tam bola jedna pláž s turistami a zbytok skoro panenský ostrov, dnes denne vyrazí s turistami z prístavu cca 100 lodí z Bayahibe a tých pláží na Saona kde vidíte turistov je minimálne 5, alebo inak povedané, všetky sú plné prichádzajúcich a odchádzajúcich turistov.


Isla Saona

Pláž Playa Blanca

Nečakaný moment (teda aspoň pre nás) nastáva v momente ak máte záujem si pozrieť viacej nádherných pláži v Bavaro pobreží, teda nie len tých na ktoré prejdete peši z Vášho rezortu. Zrazu zisťujete, že všade je prístup k moru podmienený prechodom cez security vstup a príslušným poplatkom ako to je napr. v Playa Blanca , vstup 25 USD za dospelú osobu a dieťa 15 USD, vo forme následného kreditu v reštaurácii, ktorý ak v ten deň neminiete tak na druhý deň veľkoryso prepadne.


Playa Blanca
Rozumiem že napr. toto miesto treba chrániť aby sa sem nedajbože nedostali chudobní dominikánci ale to nehrozí, pri takých predražených cenách v reštaurácii, kde možete minúť hneď celé vstupné za trošku jedla a nápoja a ešte Vám ani tých 50 eur nebude stačiť pre dvoch, pretože ceny sú tu tak snobsky nastavené. Ak si jedlo a pitie nabalíte ako to robia aj mnohí miestny tak Vám bude musieť zhniť v aute, alebo v koši pretože Vás na ďalšom vstupe riadne prešacujú ako na letisku na vstupe do USA. Škoda, že sme neodfotili ten transparent pred vstupom do reštaurácie, že čo všetko je tu zakázané si doniesť  …

Záver

Každý dovolenkár musí zvažovať svoje priority a podľa nich podriadiť výber hotela a destinácie. V prípade, že vás takéto all-inclusive rezorty v Punta Cana moc nenadchli, alebo moj subjektívny pohľad na vec zmenil Vašu mienku jednoznačne odporúčame zažiť reálnu dominikánu v nasledovných destináciach na D.R.:

Bayahibe, Las Terrenas (Samana), Las Galeras (Samana), Cabarete (severo-východ), Barahona (juho-západ) … O ďalších miestach, ktoré stoja za to napíšeme keď ich poriadne preskúmame 😉

Bayahibe
Las Galeras
Las Terrenas

Osobne mám najradšej prvé dve (Bayahibe, Las Terrenas) pretože sa dosť podobajú tým našim európskym letoviskám a sú na to pripravené, infraštruktúra je skvelá, služby a možnosti na úrovni. Cabarete odporúčam aktivným turistom, alebo aquaholikom, ktorý viac ako neobsedia dlho bez pohybu. Je to úžasné miesto s veľkým potenciálom hlavne pre mladých ľudí, dokonca veľa ich tu žije z rôzných kútov sveta. Skúsiť sa vymaniť z pravidiel chce troška dobrodružného ducha a bez vedomostí jazyka je to dosť problém, ale dnes už je jazyk nevyhnutnosť a za tých milión zážitkov, ktoré v reálnom dominikánskom živote zažijete skutočne stoja za to. All inclusive rezorty treba nechať na američanov a angličanov, ktorým to tu akosi sekne viac ako nám, ktorý oceníme zážitky z realneho života.

2 komentáre k “Dovolenka v Punta Cana – celkom iný pohľad na realitu”

 1. Dobry den,
  velmi vysoko pozitivne ocenujem Vas clanok. V Dominikánskej republike, Punta Cana, Bavaro sme s mojim drahym uz dnes nebohym manzelom stravili 3 roky dozadu 2 prekrasne tyzdne, ktore mi navzdy zostanu v pamati. V takejto exotike sme vtedy boli po prvýkrát. Krasa DR mi ucarila a kedze si uz sama ako vdova takuto nadheru nebudem moct dovolit, casto som sa aspon v myslienkach abstraktne preniesla do tamojsich nadhernych prírodných zakuti a scenerii a tuzila sa tam este aspon raz dostat. Na moje obrovske prekvapenie som nedavno od dcerky dostala uzasny dar navstivit toto miesto znova a tentokrat spolocne s nou, comu sa nesmierne tesim, i ked mi je luto, ze moj manzel sa toho uz nikdy nezucastni…Dovolim si reagovat na Vas clanok a tesim sa, ze este predtým, nez som si ho na nete v skutku nahodne nasla, sme s dcerkou vybrali tentokrat inu destinaciu – Bayahibe, a to hlavne z dovodu kludnejsieho Karibského mora a typickejsieho prostredia. A masovu turistiku v Punta Cane po druhýkrát nemusim, i ked sme boli s vacsinou spokojni. Cestujeme cez nemecku CK a k snad dobremu vyberu nam dopomohli i recenzie desiatok a desiatok spokojných a nadsenych dovolenkarov. A budeme aj blizsie k „Raju na Zemi“, k prenádhernému ostrovu Saona, ktory sme si s mojim nebohym manzelom zamilovali. Navstivit nedaleky ostrov Catalina mame tiez v plane. Zda sa, ze i podla Vasho následného typu a hodnotenia, sme s dcérou zvazili dobre. Ak mam momentalne co i len trosku casu, hladam a zhanam dalsie a dalsie informacie o krajine, ale i miestach, ktore by sme s dcérkou mohli tentokrat navstivit a nesmierne sa spolocne tesime.
  Preto by som Vas chcela touto formou poprosit o akukolvek radu alebo informaciu, ktora by nam bola prospesna. Velmi rada si tiez spomeniem na velke prekvapenie, ktore som taktiez nahodne objavila na nete 3 roky dozadu v obdobi, ked sme sa s manzelom po prvýkrát chystali do DR. A to, ze som natrafila skutocne iba stastnou nahodou na pani, pôvodom z Ceska, ktora s manzelom a rodinou zije v DR uz roky a vlastnia tam CK. Najvacsim prekvapenim pre mna bolo, ze ma to iste priezvisko a ziadna nasa ani vzdialena rodina to nie je. Jej manzel bol v tom case v Cechach, ale s nou, okrem toho ze nam mnohe poradila, sme sa v Punta Cane nakoniec i osobne stretli a absolvovali sme s nou i jedinecny vylet na Saonu. Casto velmi rada spominam.
  Dakujem za Vas cas, ktory ste snad venovali mojim par riadkom. Chcela by som Vas na zaver poprosit, ked uz mate tolke skusenosti v DR a konkretne aj na Bayahibe, kam sa v novembri chystame, ci nam viete pomoct rozhodnut sa pre ten spravny hotel. Nie sme mimoriadne narocne, ale iste skusenosti spred 3 rokov uz z PC mame a standard by sme si zelali zachovat. Tak snad zvolime ten vhodny hotel k nasej spokojnosti. Oslovuju nas 3 hotely v cenových reláciách nam pristupnych, a to:

  1. Viva Windham Dominicus Palace, 4* alebo
  2. Be live Collection Canoa, 4* alebo
  3. Catalonia Gran Dominicus, 4*.

  To co je pre nas dolezite, je krasna plaz s pozvolnym pristupom do priezracneho mora, exoticky vysadena a kvitnuca zahrada v objekte hotelového komplexu, ktora bude balzamom na moju ubolenu dusu, slusna izba a kvalitna strava. I ked mam rada male deti, nemusi to byt zrovna hotel, ktory radi navstevuju rodiny s malymi detmi. Dovolenkovu naladu s tuzbou vidiet a zazit si privezieme so sebou.

  Dakujem Vam velmi pekne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.