Larimar


Larimar -taktiež nazvaný „kameňom delfínov“ patrí medzi najvzácnejšie polodrahokamy na celom svete. Tento fakt je daný tým, že na svete existuje iba jediné nálezisko tejto unikátnej modrej odrody pektolitu, ktorou je Larimar. Bol nájdený iba v jednom mieste: horskej, relatívne neprístupnej oblasti v provincii Barahona v Dominikánskej republike. Prvá zmienka o kameni je z žiadosti na jeho ťaženie  z roku 1916, ale do roku 1974 sa kameň v skutočnosti neobjavil.

V roku 1974, Norman Rilling, člen Amerického mierového zboru a Miguel Méndez dominikánec, našiel kúsky Larimaru na brehu mora. Názov Larimar vymyslel Méndez, ktorý spojil meno svojej dcéry Larissi so španielským prekladom slova more – mar.

Pred Méndezom a Rillingom, miestny obyvatelia regiónu a ich predkovia už dávno vedeli o kameni. Larimar je vulkanický kameň, ktorý je výsledkom sopečnej činnosti, ku ktorej došlo pred miliónmi rokov.

Väčšina malých blokov Larimaru sú na pôvodnom úložisku, čo znamená, že sú na mieste, kde sa kedysi vytvorili. Avšak erózia niektoré kusy rozbila a zrážkami boli odplavené dolu svahmi až do riek. Rieka ich ďalej odniesla do karibského mora a niektoré kusy boli zmyté vlnami na pobrežie.

Larimar je považovaný za liečebný kameň a hovorí sa že je jemne naladený na ľudské telo, najmä v oblasti krku. Hovorí sa, že zvyšuje komunikačné schopnosti a podporuje prirodzený proces hojenia tela. Ľudia, ktorí tomu veria, nosia šperky Larimar, alebo nosia kúsky Larimaru po vreckách alebo ich majú pod vankúšom. Larimar je tiež nazývaný Atlantský kameň, pretože duchovný majster, ktorý žil v Trinidad a Tobago a ktorý založil mnoho jógových centier po celom svete tvrdil, že niektoré ostrovy v Karibiku, vrátane Dominikánskej republiky boli súčasťou strateného kontinentu Atlantídy. Predpovedal že na jednom z týchto ostrovov by sa mal nájsť modrý kameň s liečebnými účinkami – popis, ktorý zodpovedá presne na Larimar. V súčasnosti existujú tisíce ľudí, prírodovedcov a ľudí vykonávajúci alternatívne liečebné metódy, ktorí používajú Larimar na posilňovanie hojivých procesov v tele.

Larimaru sa v poslednej dobe hovorí taktiež „kameňom šťastia“, podľa jednej z „mestských legiend“, kde si žena, ktorá mala v živote len samé problémy, kúpila prsteň s Larimarom a krátko na to vyhrala značnú sumu v lotérií.

Larimar sa používa najčastejšie, na výrobu šperkov, ale tiež bol používaný na korálky, dekoratívne predmety a dokonca na úchytky na skriňkách. Predpokladá sa, že o desať rokov bude ložisko kameňa vyťažené. Ťaží sa ručne, bez pomoci strojov a tomu zodpovedá i cena, ktorá neustále rastie.

2 komentáre k “Larimar”

  1. Dobrý deň všetkým ľuďom dobrej vôle , vaša stránka sa mi páči, pretože som Dominikánska republika navštívila bola som unesená jej krásou.Od miestnych ľudí som kúpila larimar ako darčeky, pôvodný kameň a srdiečko na krk , ktoré nosím.Kedze som vážne chorá, verím v jeho liečivé účinky.Nosenim značne vybledli, rada by som si ešte dokupila nejaké výrobky poraďte mi prosím.

    1. ja mam tiez larimar z pred 8rokov , za tu dobu tiez vybledol, ale to je len strata lesku, tuna mi ho prelestili a je ako novy, takze skuste tiez….

      ohladne inych darcekov,lokal rum, mamahuana, vanilka, ovocie, neviem co este 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.