Ako sa dostať z Punta Cana do Cabarete

Pozrime sa detailne na možnosti transferu do Cabarete z Punta Cana (PUJ). Táto varianta je veľmi často skloňovaná z toho dôvodu, že veľa akciových výhodných leteniek sa vyskytuje najčastejšie na trase z Európy práve do Punta Cana. Táto destinácia patrí jednej z najväčších na svete a preto sa nemožno čudovať že aj v období mimo sezónu, keď si zakúpite letenku do Puerto Plata (POP) na letenke sa dozviete, že máte medzi-pristátie v PUJ. Toto letisko je najviac vytaženým letiskom na D.R. a lieta sa tam mnohokrát častejšie ako u ostatných medzinárodných letísk, preto môžete mimo sezónu letieť s zástavkou cez Punta Cana aj keď ste to pri výbere letenky neplánovali, pretože tam je potrebné vyložiť turistov na trase.

Hlavným problémom ako sa dostať z Punta Cana do Cabarete je čas, pretože cesta môže trvať 5-9 hodín do Cabarete. Takže treba vždy zvažovať či cena letenky (a jej načasovanie – hlavne dĺžka pobytu) je hodná aj napriek takémuto dodatočnému transferu a hlavne premrhaného času cestovaním. Takže ak letenky na Puerto Plata Gregorio Luperon Airport(POP) neponúkajú nič zaujímavé, ešte treba pozrieť letisko Santiago International Cibao Airport (STI), Samaná El Catey International Airport (AZS), alebo Las Américas International Airport in Santo Domingo (SDQ). Ak všetky spomenuté možnosti nepomohli a nepodarilo sa nám odradiť Vás z tejto trasy potom je tu už len jediná cesta poriešiť transfer nasledovnými možnosťami.

Najľahšia možnosť – Taxi

Môžme Vám pohodlne zajednať Taxi (klimatizovaný minivan), ktorý Vás vyzdvihne na letisku v PUJ a dovezie priamo sem. Celkový poplatok za transfer môžete očakávať niekde okolo 400 USD a dĺžka cesty 5-5,5 hodín.  Rovnako podobne si môžete zajednať taxi po príchode na letisko sami, cena by mala byť rovnaká. Pred potvrdením taxi je dôležité si overiť či má vodič kartu že je registrovaný Taxi driver. Pre dosiahnutie najlepšej ceny je najlepšie dohodnúť cenu pred výberom taxi, takto si môžete obehať aj viacerých na letisku čo vám radi nacenia túto cestu.

Lacnejšia a častejšie využívaná možnosť

Zoberte autobus. Ak chcete ušetriť, toto je jednoznačne najlepšia možnosť, ktorú aj najviac využívajú turisti. Ak ste mali aj prílet večer, alebo v noci odporúčame zostať noc v priľahlom hoteli (oproti letisku) a cestovať až ráno. Nižšie sa dozviete ďalšie inštrukcie pre transfer busom do Cabarete z letiska Punta Cana (PUJ):

 • Zoberte taxi do Bavaro Express Terminal, ktorý sa nachádza na križovatke známej pod názvom „Friusa“, alebo „Veron“ hneď vedľa policajnej stanice v centre Bavaro link, alebo tu obe zastávky. Uistite sa, že Váš taxikár je registrovaným vodičom a má kartu. Cena bude zhruba 30 USD. Chodí tam aj bus, zastávka je hneď mimo letiska.
 • Zoberte autobus Bavaro Express Bus do Santa Dominga (na poslednú zastávku s názvom Parque Enriquillo, MAPA). Tu nájdete všetky zastávky autobusu s GPS. Tieto autobusy sú klimatizované s WC. Myslite na to, že lístok treba kúpiť min. 45 pred odchodom s tým, že rezervácie popredu neumožnujú. Autobusy sa rýchlo napĺňajú, špeciálne cez víkendy. Cesta je zhruba 200km a trvá cca 3 hodiny (30min zastávka v La Romana) a cena je  400 RD$. ICH WEB TU.
 • z Parque Enriquillo treba zobrať ďaľší taxi do buď Caribe Tours alebo Metro bus stanicu. Zhruba 5min. taxi, cena 200-300 RD$.
  • Caribe Tours autobus do Sosúa odchádza každú hodinu.
   www.caribetours.com.do cesta trvá 4-5 hodín.
  • Metro Bus do Sosúa odchádza o 07h, 11h, 16h.
   www.metroserviciosturisticos.com cesta trvá: 3,5 až 4 hodiny.
  • obidva spoje majú na palube toalety a niekoľko zastávok po ceste.
  • Keď prídete do Sosúa nečakajte terminál alebo zástavku, zhodia Vás niekde na rohu ulice, cena je zhruba 400 RD$.

Akonáhle ste v Sosúa, môžte si zobrať „guagua“ (verejné minibusy ktoré chodia zhruba každých 10 min, spoznáte ich podľa chlapíka zaveseného v otvorených dverách ktorý na Vás bude vypiskovať akonáhle zbadá, že to potrebujete) Cesta trvá zhruba 20min a cena je 30RD$. Ak by ste aj nestihli „guagua“ stále je tu možnosť zobrať taxi a do 20 min. ste v Cabarete za nejakých 500 RD$.

Tipy:

Vždy dohadujte cenu, či už to je guagua alebo taxi. Pred cestou odporúčame mix dolárov a pesiet, pretože lokálne ceny sú v pesetách a aby ste zbytočne nedoplácali na výmennom kurze, ktorý si lokálny veľmi radi prekrútia v svoj prospech. Deominikánske peso je lokálnou menou ale pre turistov uvádzajú ceny v dolároch, takže tým, že budete mať pesety aj doláre budete pripravený na nepriaznivý kurz ktorým si mohli privyrobiť viacej.

Celkové poplatky: 25-50 USD
Celkový čas: zhruba 9 hodín

Najviac dobrodružná možnosť je prenajať si auto

Skutočne neodporúčame túto možnosť, pokiaľ ste iba sezónny cestovateľ. Cesty a vodiči nie je to na čo ste zvyknutí v EÚ. Aj napriek tomu, že navrhovaná trasa je po nových dialniciach, čo je obrovský rozdiel v porovnaní s tým čo bolo pred tým, stále sú to dominikánske dialnice, z nášho pohľadu bez pravidiel, čiže čakajte motorky a chodcov všetkými možnými smermi aj napriek tomu, že hovoríme o dialnici. Ďalej treba brať ohľad na časový posun, tropické podnebie, únavu a hlavne sústredenie na jazdu kde je nevyhnutné zapojiť všetkých 7 zmyslov a minimálne 4 oči…

Nie je ťažké nájsť spomenutú cestu len podľa značenia, ale každopádne NEDOPORUČUJEME CESTOVAŤ CEZ NOC.
Veľa krát nie je pouličné osvetlenie, aby ste videli značenie, prekážky, zvieratá, alebo motorky (poväčšine bez akéhokoľvek osvetlenia). Ďalšia vec je, ak pôjdete do prenájmu auta, tak palivo je zhruba 6,50 $USD/gal.

Celkové poplatky: Prenájom vozidla (závisia na výbere vozidla a dĺžke prenájmu) plus 2500 RD$ za palivo and zhruba 500 RD$ za mýtne poplatky (spolu zhruba 60 US$).
Celkový čas: Zhruba 5,5 hodín s tým, že ste mali štastie po ceste, ale viac je pravdepodobný čas cesty 7 hodín.

Upozornenie: Určite existuje kopec iných možností ako sa dostať do Cabarete z Punta Cana. Preto si pred cestou preskúmajte sami aby ste si potvrdili navrhnutú cestu a príslušné poplatky, ktoré sa môžu z času na čas meniť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.