Osobná preprava

Či už na severe alebo kdekoľvek inde v DR, všade platí viac menej rovnaký systém osobnej prepravy. Peši po krajnici, to sa tu moc nenosí, pretože každú chvíľu na vás budú vypiskovať motoconchovia aby Vás zobrali .

Motoconcho

sú všade na každom rohu a kde nie su tam sa zachvíľu objavia. Je to v podstate skoro každý druhý motorkár, ktorý sa ponúkne vás odviezť kam si zaželáte. Zgrupujú sa na rušných miestacha a čakajú na svojho zákazníka… Najlepšie je s ním dohodnúť vopred taxu, lebo keď to budete riešiť až potom bude to natahovanie o peniaze. Preprava je lacná, do 50-100 DOP v rámci Cabarete od východu po západ.

Guagua bus

lokálny autobus, ktorý tu premáva každú chvíľu, je to niečo ako u nás autobusová preprava, akurát bez vyznačených zástaviek, zastavujú na zamávanie hocikde, nemajú problém zobrať ľudí až pomaly na strechu, chodia dosť preplnený a ešte stále budú riešiť komu ďalšiemu zastaviť.

Auto požičovňa

požičať auto nie je problém, cena závisí hlavne od veľkosti auta, stavu vozidla a poistenia. Bežne som požičiaval SUV za 18USD/deň, závisí od koho, pretože sú tu lokálni rezidenti ktorí majú malé požičovne, alebo pojdete cez oficial rental spoločnosti ako sú tie najznámejšie značky požičovní na letisku. Auto odporúčam skuseným vodičom, viac menej ani moc nie ženám, pretože tie tu môžu mať obavu z jazdenia. V skratke jazda autom je tu dosť zaujímavá, hlavne je dôležité mať oči na stopkách, ako sa hovorí aspoň 4 oči a dostatočnú predvídavosť situácie. Špecialitka je večerné jazdenie, kedy autá v strede cesty, z reflektormi zo všetkých strán, s zapnutými dialkovými svetlami, no proste večer je to radosť jazdiť – naozaj len pre silné povahy. Havárie sa tu dejú dosť často, zhruba 2x za mesiac, zväčša si to odnesie dosť drsno motorkár, preto je aj jazda autom oveľa bezpečnejšia. Tu je zopár liniek na požičovňu:
http://www.ok-motors.com/
http://www.cococarrentals.com

Motorka/Skúter

ako som spomenul v predošlom odstavci auto je oveľa bezpečnejšie ako motorka, alebo skúter, preto ozaj len pre skúsených jazdcov, ktorý poznajú nebezpečenstvá na dvoch kolesách a špeciálne tu, kedy človek nikdy nevie do akej jamy vletí alebo cez aký štrk, alebo kaluž nechtiac preletí. Štandardne pasola alebo motorka má X násobne lepšiu spotrebu ako skúter, je to síce pohodlnejšie aj hlavne na nákupy, ale každý týždeň treba tankovať, kdežto z motorkou si vystačíte s palivom skoro až na 1 mesiac za to isté vozenie ako na skúteri. Veľa ľudí sa tu dokaličilo alebo zahynulo pri dopravných nehodách, zväčša to bolo po tme, neosvetlený, ale veľmi nebezpečné je aj cez deň keď obchádzate jamy na cestách a v tom momente si neuvedomíte že práve sa rútite do cesty rýchlejšie idúcemu vozidlu v rovnakom smere. Čiže ak motorku tak veľmi opatrne.
Požičovňa skútrov a motoriek:
http://www.nicepeoplenetworking.com/2016/importadora-repuestos-eddy-racing-sosua/

 

Ak by ste cestovali dlhšie vzdialenosti, je tu možnosť cestovať veľkými klimatizovanými busmi z Caribe Tours (WIFI majú v cene). Ukážka cien:

 

Santo Domingo -> Sosúa    350 RDS (7 Eur)
Sosúa             -> Santiago    150 RDS (3 Eur)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.