Surfovanie a spoty

Nižšie môžeš kliknúť mapu surf spotov na severnom pobreží Dominikánskej republiky. Všetky body na tejto mape sú veľmi známe surfárske spoty:

žiadne tajné spoty na mape nie sú zobrazené, to až osobne na mieste 😉

Encuentro beachEncuentro surf pláž: je tu niekoľko ideálnych prívalov, je to jeden z najistejších spotov pre vlny na severnom pobreží, keďže sa tu stretávajú dve prívalové vlny. Funguje na všetkých typy prívalových vĺn. Len veľmi zriedka je tu bez vĺn, ak tu nie sú vlny tak potom už nikde. Spot pozostáva z niekoľko špičiek: hlavný príval je pre pravákov  z ľahkým kanálom pre napádlovanie, ďalší prival je ‘Bobov’ pred  Bobovým spotom, súdržné a zábavné vlny, ideálne pre učenie a stredne pokročilých.

V ľavo u Encuentra: kvalitka špeciálne pre ľavákov , vlny sa lámu vcelku dobrú vzdialenosť, najlepšie podmienky v zimnom období, prívaly zo severným smerom vlnenia. Nie pre začiatočníkov, ideálne pre stredne a pokročilých.

La Puntilla : za mestom Puerto Plata, v pohode spot, ale nie moc odporúčaný lokálnymi surfármi. Voda nie je úplne priezračná preto spot nie je až taký lákavý.

Sosua Bay: Funguje iba pri veľkých severných prívalových vlnách (asi len niekoľko krát za rok), vtedy sú všetky ostatné surf spoty uzavreté. Nie je vhodný pre začiatočníkov ani stredne pokročilých.

Destroyers: Blízko Encuentra, ideálne pre bodyboarder-ov, veľmi rýchle a plytké, robia sa pekné kotle v ideálnych podmienkach, len pre bodyboarderov a expertov.

Coco Pipe:  vlny sa tu lámu dobre iba pri dobrých severných prívalových vlnách (zimné obdobie), pre ľavákov na kratšie úseky, dlhšie a lepšie pre pravákov, dokonca tí môžu ísť cez kotol. Nie však pre začiatočníkov, vcelku plytké a viac náročnejšie ako na hlavnej Encuentro pláži.

Bozo Beach: v centre mesta len v zimnom období, avšak prívaly musia byť väčšia ako 2m ,potom len kratšie jazdy cez kotol, populárne pre deti pre jemnejší piesok na spodu.

Východné brejky Cabarete: takých tu je viacej na rôznych miestach, najlepšie v lete, neodporúčame ísť ak nepoznáte terén, nie veľa lokálnych surferov má znalosť o podmienkách a nebezpečných plitčinách.

Mananero:  rýchla ľavá vlna kúsok od mesta, najlepšie podmienky v lete a skoro ráno kým nie je skoro žiadny vietor.

Rio San Juan: podpriemerný spot pre pravákov

Playa Grande: Populárny spot pre bodyboarder-ov čo nemusí byť ľahké, taktiež dobré vlny pre dlhšie pojazdy v dobrých podmienkach

Presiosa a el Barco: Top spot, nič pre začiatočníkov, ťažké pádlovanie proti prúdu, veľmi kvalitné vlny na severných prívaloch.

Predpoveď vĺn a vetra nájdeš najlepšie na Windguru, kde si môžeš skontrolovať či sa oplatí ísť na Encuentro, alebo nie 😉

Ešte doplním všeobecné info ohľadne vĺn a vetra. Akonáhle fúka nad 3-4m/s tak je silnejší prúd a zle sa napádlováva, keď je bočný vietor tak si treba sledovať vlajky na brehu aby Vás neodfúklo niekam kam zrovna netúžite byť. Ideálny stav je doobeda kedy ešte vietor nefunguje, zobúdza sa až okolo obeda a neskôr. takže väčšinu v roku sa dá v pohode surfovať doobeda, aj keď najvelkolepejšie sú surfovačky pri západe slnka, tých dní kedy je večer bezvetrie je veľmi málo, preto, ak sa vydarí a vlny sú OK, nedoporučujem váhať ani chvíľu.

Ohľadne vĺn v zime (sezóna Január-Marec) sú najväčšie 2-3m podľa windguru, takže v reále to býva oveľa viac, ako ktorá ;-)) Inak to je 1-2m čo je na učenie a aj pre pokročilých fajn, viac o ročných obdobiach som sa venoval v tomto článku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.