10 tipov pred cestou do Dominikánskej republiky

V tomto článku si zhrnieme 10 tipov alebo aj 10 najčastejších chýb ktorých sa môžete veľmi ľahko dopustiť, ked dorazíte do Dominikánskej rep. a nemali ste vopred takúto informáciu. Je jedno či cestujete na vlastnú päsť – bez cestovky, alebo cez cestovku s all-inclusive, sú to užitočné informácie ktoré sme zozbierali časom a hlavne zo skúseností ľudí, ktorí si tým prešli a draho zaplatili nie len peniazmi ale doslova aj vlastným životom.

  1. Cash

   Oficiálna mena je dominikánske peso (RD$) čo je v prepočte 50RD$ = 1€.
   Zoberte si hotovosť minimálne 20 USD a k tomu nejakých aspoň 10 jednodolarových bankoviek na TIPs (úplatky). 20$ zaplatíte na letisku za 30-dňové víza, ak si nezoberiete USD, vypýtajú rovnaký ekvivalent v Euro (čo nie je výhodné). Doporučujeme zobrať viac dolárov ak plánujete nejaké výlety počas pobytu, pretože sumy sú uvádzané v USD a pri konverzii z Eura výrazne strácate.

  2. Zmenáreň

   V žiadnom prípade nemente peniaze v zmenárni na letisku, konverzný kurz bude totálne nevýhodný (až o 30% menej). Zmenáreň riešte až kým si nenaštudujete viacero okolitých zmenární vo vašej lokalite s najvýhodnejším možným kurzom.

  3. Bankomaty

   bankomat je tiež možnosť, ak nie je dostatok hotovosti, ale pozor máloktoré ATM mašiny Vám dajú požadovanú sumu a treba sa pripraviť na poplatok 150-250 RD$ a limit na transakciu u väčšiny bankomatov, ktorý je extrémne nízky 2000 – 4000 RD$( 40-80Eur). Ak nájdete ATM od banky Progreso, vyhrali ste = poplatok je 150 RD$ a limit niekde okolo
   50 000 RD$ (1000 Eur) na jeden jediný výber…

  4. Internet

   Ak ste internetoholik alebo bez internetu nikam ani na krok, doporučujem na letisku alebo kdekoľvek pri najbližšej predajni Orange alebo Claro, vybaviť Sim-ku , stojí to 250 RD$ (5€) a je v tom 1GB internet na 30 dní, ktorý si neskôr môžete dobíjať po max 1GB/týždeň. Treba k tomu iba originál PAS (Inak ďalšie doporučenie odfotťe si pas do mobilu – môže sa to veľa krát hodiť). Ak ste v Punta Cana a máte určite all-inclusive nečakajte, že internet bude tak ako všade uvádzajú. V Bavaro sú všetky hotely v top season riadne vyťažené a počet užívateľov (stovky-tisíce) na 1 linku absolútne nedostačuje, takže ak sa chcete vyhnúť pripojeniu 100kb/s alebo obdobnej rýchlosti, alebo krúženiu okolo komplexu hľadaním miesta „kde to ide“, odporúčam SIMku s 3G internetom a máte vystarané, potom myslite ale na zariadenie kam to strčiť, ak Vám svedomie nedovolí vypnúť domovské telefónne číslo 😉
   Ak máte nabúšený paušál v domácej krajine, aj tak Vám tu internetové dáta budú spoplatňovať naviac a potom nechcite vidieť ten účet, nestojí to za tých 5€ podporovať našich operátorov a ich biznis roaming model …

  5. Elektrická zásuvka

   Socket Typ A&B, dvojkolík alebo 3kolík, rovnaký socket je v USA. Ak si zoberiete holiaci strojček tak to radšej nerobte, lebo 110V nebude stačiť na ten výkon a potom motorček ide mizerne a viete si predstaviť tú zábavu, holiť sa ….

  6. Cena dohodou

   všade platí pravidlo prvý výstrel je cena 2-3x viac od trhovej hodnoty produktu. Vždy sa snažte zjednávať. Úplne najhoršie je dať na javo, že o tovar máte veľký záujem. Najviac zaberá pri zjednávaní odchod, že ste stratili záujem, vtedy sa dozviete kde je cenové dno danej veci a dochádza k výhodnej kúpe.

  7. Jazyk

   v D.R. je úradným jazykom španielčina, v hoteloch vedia zväčša iba na recepcii po anglicky, poslíčkovia v reštaurácii angličtinu nijak neštudujú a to isté platí vonku mimo rezort. Preto nacvičiť si nejaké základné frázy nevyjde nikdy nazmar.

  8. Očkovanie

   Don’t stress, nežijú tu žiadne tropické jedovaté hady alebo iné nebezpečné zvery. Jediné riziko je infekčná choroba malária alebo denge, ktorá sa prenáša nakazenými komármi. Riešením je repelent, ktorý zoženiete v každom obchode. Na tieto vírusy aj tak neexistuje očkovanie.

  9. Nebezpečné prúdy v mori

   Je až pre mňa neuveriteľné a zarážajúce prečo takúto fatálnu vec neučia na základných školách. Vďaka tomuto poznaniu si môžete zachrániť život, pretože bez tejto informácie ísť do mora s väčšími vlnami predstavuje aj pre športovo zdatného človeka neskutočné riziko utopením len a len vďaka neinformovanosti. Táto téma vyžaduje samostatný článok, ktorý sa dočítate tu.

  10. Auto a cestovanie

   ak ste pôvodne zamýšlali, že si na D.R. požičiate auto, tak na to rýchlo zabudnite, pretože Vaša dovolenka môže skončiť veľkým problémom. Dominikánci jazdia príšerne a ešte príšernejšie jazdia motocyklisti, ktorí poväčšine nemajú žiadne osvetlenie. Cesty sú veľa krát rozbité a neupravené a to zistíte veľmi rýchlo po ceste do Vášho rezortu. Ozaj a vedeli ste, že podľa reportu z 2013 World Health Organisation (WHO) patrí D.R. k Top #2 krajinám s najvyšším počtom úmrtí na cestách na obyvateľa ? Viac asi netreba popisovať k tomu, čiže požičovňa auta iba pre ľudí so 6-zmyslom a silnou dávkou odvahy a hlavne skúsenosti. Viac potom o možnostiach je v článku osobná preprava.

Verím, že som na nič nezabudol, ak aj náhodou áno , poteší ma ak mi dáte vedieť aby som to hneď napravil.

Želáme šťastú cestu a ničím nerušený pobyt v raji !

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.