Surfovacia sezóna v Dominikánskej republike

Aké ročné obdobie na tvoj surf level ?

Vlny v Dominikánskej republike pre začiatočníkov sú dostupné počas celého roku. Ak surfuješ a hľadáš perfektné vlny, naplánovanie výletu do D.R. bude ľahké keď budeš mať informáciu kedy je najlepšie ísť. V tomto článku sa pokúsim popísať typické podmienky na surf pre každé ročné obdobie (ročným obdobím mám na mysli obdobie v európe, keďže na D.R. ročné obdobia neexistujú).

Prvý pohľad
Surfovacia sezóna sa zhoduje s hurikánovou sezónou. Prívaly sa striedajú z stredných na divoké a rozžiarujú pobrežie z vlnami ktoré sú ťažké až barrelové, dlhé a čisté, alebo chaotické(rozbité) a obrovské. Všetko závisí od búrok ktoré prívaly vĺn spôsobujú. Pokiaľ väčšina ľudí sa obáva jesene a zimných búrok, surferi sledujú predpovede na ich špičkové vlny ktoré prichádzajú práve vďaka týmto búrkam. Po daždi zvyčajne prichádzajú hladké, čisté vlny ktoré vydržia počas celého dňa. Aj to je dôvod prečo surferi majú radi dážď, pretože po nich príjde odmena vo forme ideálnych vĺn na surf.

Jeseň
Štandardne prvé prívaly v karibiku prichádzajú v septembri alebo v októbri. V surf komunite to potom náhle ožije pretože leto je čistý „flat“. Začiatkom októbra sú vlny super skoro každý deň, teda vytvárajú sa súvislé dlhé pásy, ktoré sa lámu súdržne a hlavne predvídateľne.

Zima
Najlepšie prívaly prichádzajú v mesiacoch január, február, marec, keď je hurikánová sezóna v plnom prúde a kopec búrok si najde svoju cestu cez karibik. V týchto mesiacoch sú prívalové periódy dosť nahusto a pravdepodobnosť akčných surf spotov v krajine je veľmi veľká. Vlny sú počas zimnej sezóny viac krát veľké – asi raz toľko vyššie nad hlavou.

Jar
Štandardne v lete je menej búrok a tým aj menej surfovačky, posledný príval býva okolo mája/júna.

Leto
Rozdielne časti krajiny, špeciálne Encuentro pláž na severnom pobreží má viac menej celý rok niečo. Vlny cez leto sú niekde vo výške max pod kolená – čiže ideál pre začiatočníkov. Avšak pre väčšinu lokálnych surferov sú podmienky hlboko pod potrebný minimum, preto sa viac v tomto období prevádzkuje najviac kiteboarding a vychutnáva „flat“. Závislí surferi musia v tomto období žiaľ hladať iné surf destinácie.

Začiatočníci môžu príjsť kedykoľvek do Cabarete a učiť sa surfovať. Sezónny surferi chodia od novembra do marca kedy búrkové systémy zo západu vytvárajú ideálne podmienky pre surfing.

Pikoška na záver
Dominikánsky surferi srandovno merajú vlny, ak povieš že vlny dnes boli 1 meter, dostaneš otázku, či dominikánske metre alebo regulérne. Tie dominikánske sa totiž merajú od hlavy vyššie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.