Sezóna vyhliadok za veľrybami v zálive Samaná už začala !

Ministerstvo životného prostredia a ministerstvo turizmu oficiálne otvorilo sezónu veľrýbích vyhliadok v Samaná Bay 12. januára 2017.  Sezóna potrvá do 15. marca 2017.

 

Príchod veľrýb  anglicky „humpback whale“ alebo slovensky  „Vráskavec dlhoplutvý“ sa oslavoval  šiestou edíciou „Festival de Ballenas“ (Festival veľrýb), ktorý sa konal 27 a 28 januára a bol sprevádzaný  29teho januára organizáciou „Quelonios Warm Up“  ktorá posilňuje povedomie o ochrane morských korytnačiek a taktiež upozornuje na znečistenie mora plastovým a iným odpadom. Táto akcia sa uskutočnila na pláži El Valle na severnom pobreží polostrova Samaná. Na pláži sa konali športové aktivity, yoga, všade dobré jedlo a hudba.

Ministerstvo životného prostredia pripomenulo, že  už je tomu 30 rokov čo po prvý krát spozorovali turisti na ostrove veľryby v Samaná Bay. V tom čase to bolo len zhruba cez sto návštevníkov. V sezóne v roku 2016 bolo zaznamenaných celkovo približne 55000 návštevníkov  týchto gigantických veľrýb.

Vráskavce dlhoplutvé cestujú približne 25tis. km každý rok z ľadových vôd severného atlantiku  do teplého karibského zálivu z dôvodu párenia. Ich potomkovia nemajú ešte dostatočne vyvinutú vrstvu kože aby prežili v severnom atlantiku. Veľryby je možné pozorovať z observatória z pevniny alebo z vyhliadkových lodí.

Vráskavec dlhoplutvý je jednou  z najväčších druhov veľrýb dorastajúcich v dospelosti do rozmerov 12 až 16m a váhe zhruba 30ton. Najväčšia doteraz zaznamenaná veľryba bola zabitá v karibiku a merala 27m a vážila 90ton.

pre porovnanie veľryby s človekom:

  

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.